Η συνεχής δημοσιοποίηση, από αγανακτισμένους κατοίκους, φωτογραφιών με πολλές άτυπες μικρές χωματερές στο Θυμάρι, η ανακοίνωση του Δημάρχου Σαρωνικού που προκάλεσε οργισμένες αντιδράσεις καθώς και η δημοσιοποίηση του θέματος από το SKAI.gr σε συνδυασμό με την απειλή των κατοίκων πως θα εναπόθεταν συμβολικά σε ένδειξη διαμαρτυρίας τα απορρίμματά τους μπροστά από την κοινότητα Π Φώκαιας, προκάλεσαν την άμεση -από χθες- έναρξη αποκομιδής των απορριμμάτων και τον προγραμματισμό της συνάντησης του Δημάρχου Γ.Σωφρόνη με τους κατοίκους, την Πέμπτη το πρωί στο Κοινοτικό Κατάστημα της Π.Φώκαιας.
![](https://paraktios.gr/wp-content/uploads/2019/08/%CF%83%CE%BA%CF%85-%CF%86%CF%89%CF%84%CE%BF-1-391x600.jpg)
http://www.skai.gr/news/environment/article/411366
![](https://paraktios.gr/wp-content/uploads/2019/08/%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%BA%CE%B4%CE%B7%CE%BC.jpg)
![](https://paraktios.gr/wp-content/uploads/2019/08/68852614_2400109346701676_2981194704902684672_n-450x600.jpg)
![](https://paraktios.gr/wp-content/uploads/2019/08/%CF%83%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%B1.jpg)
Σημείωση, Το ραντεβού επιβεβαιώθηκε και από το Γραφείο Δημάρχου
https://paraktios.gr/